Zewnętrzny Dyrektor Finansowy/Interim CFO

Podejmuj trafniejsze decyzje biznesowe i przekuwaj je w szybszy rozwój

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, z pewnością wiesz o tym, jak ważne jest prawidłowe zarządzanie finansami – to niezbędny element sukcesu każdej firmy. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom oferujemy dopasowaną do zakresu potrzeb usługę Zewnętrznego Dyrektora Finansowego (Interim CFO) na godziny.

Paweł Ruka - CEO/CFO

icons8-linkedin-250

Nasza propozycja to rozwiązanie stworzone dla firm, które potrzebują korzystać z eksperckiej wiedzy finansowej, nie ponosząc przy tym kosztów związanych z zatrudnieniem pełnoetatowego eksperta.

Na czym polega współpraca z Dyrektorem Finansowym?

Zewnętrzny dyrektor finansowy, znany również jako interim CFO (Chief Financial Officer), to kluczowa postać w strukturze każdej rozwijającej się organizacji. Osoba ta odpowiada za całokształt polityki finansowej firmy, zarządzanie ryzykiem oraz strategiczne planowanie ekonomiczne, a więc obszary biznesowo newralgiczne. W ramach naszej usługi doświadczony CFO staje się integralną częścią Twojego zespołu, oferując potrzebne wsparcie we wskazanych przez Ciebie obszarach finansowych przedsiębiorstwa. Stawiamy na jak najbardziej elastyczne formy współpracy – praca zdalnie lub u Klienta, w określonym przez niego zakresie godzin i obowiązków, z krótkim okresem wypowiedzenia. Co wchodzi w zakres wsparcia zewnętrznego dyrektora finansowego?

Analiza finansowa firmy

Nasz dyrektor finansowy nie tylko identyfikuje obszary wymagające optymalizacji, ale także aktywnie poszukuje potencjalnych źródeł oszczędności. Opracowuje dostosowane do specyfiki firmy strategie finansowe, które dowożą Twoje cele biznesowe.

Zarządzanie finansami firmy

Dyrektor Finansowy monitoruje przepływy pieniężne, zarządza budżetem oraz przygotowuje prognozy finansowe, co pozwala na podejmowanie bardziej świadomych i trafnych decyzji biznesowych.

Ekspertyzy finansowe

CFO odgrywa ważną rolę w procesach pozyskiwania finansowania zewnętrznego. Przygotowuje prezentacje i biznesplany dla potencjalnych inwestorów lub instytucji finansowych. Jego ekspertyza jest szczególnie przydatna podczas negocjacji warunków kredytów czy umów inwestycyjnych.

Szeroki zakres wsparcia

Wsparcie naszego Dyrektora Finansowego dotyczy także obszarów bezpośrednio powiązanych z finansami. Pomagamy w wiekowaniu rozrachunków i windykacji, tworzymy 2, 3 i 5-letnie prognozy finansowe, integrujemy systemy bankowe z firmowymi, rozwijamy obszar Business Intelligence.

Compliance dla firmy

Współpraca z CFO to także wsparcie w obszarze compliance. Dyrektor Finansowy dba o to, by Twoja firma działała zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi i regulacjami finansowymi, a także wyciskała z tego obszaru finansowe maksimum. Pomaga w przygotowaniu sprawozdań finansowych, koordynuje audyty oraz doradza w kwestiach optymalizacji podatkowej czy prowadzenia księgowości.

Kompleksowy controlling

Dyrektor Finansowy implementuje efektywne systemy raportowania i kontroli finansowej. Pomaga zrozumieć, gdzie należy wprowadzić usprawnienia i jak najlepiej wykorzystać dostępne zasoby, by osiągnąć lepsze wyniki finansowe. Wspiera procesy automatyzacji, digitalizacji czy obiegu dokumentów.

Analiza budżetu i jego odchyleń, wymiary kontrolingowe czy projekcja cash flow to dopiero początek.

Wykorzystaj ponad 20 lat naszego doświadczenia, zyskaj realny wgląd w sytuację firmy i wyciśnij z niej maksimum – operacyjnie i finansowo.

CFO/Zewnętrzny Dyrektor Finansowy Zewnętrzny

– dla jakich firm?

Usługa Zewnętrznego Dyrektora Finansowego (CFO) w Finker jest skierowana do szerokiego grona przedsiębiorstw, które pragną podnieść jakość zarządzania finansami bez konieczności zatrudniania pełnoetatowego specjalisty. Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do:

1. Startupów i firm w fazie szybkiego wzrostu,

które potrzebują profesjonalnego wsparcia w zarządzaniu finansami, planowaniu strategicznym i pozyskiwaniu finansowania. Zewnętrzny CFO może pomóc w przygotowaniu realnych prognoz finansowych, biznesplanów i prezentacji dla potencjalnych inwestorów.

2. Małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP),

które stoją przed wyzwaniami finansowymi związanymi z rozwojem, ale nie mają jeszcze potrzeby lub możliwości zatrudnienia stałego CFO. Dla tych firm nasza usługa w opcji CFO na godziny –  oznacza dostęp do eksperckiej wiedzy finansowej i lat doświadczenia w różnych branżach, co jest kluczowe dla podejmowania lepszych strategicznych decyzji i optymalizacji procesów finansowych.

3. Doświadczonych przedsiębiorstw,

które poszukują świeżego spojrzenia na swoje finanse lub planują istotne zmiany, takie jak ekspansja na nowe rynki, fuzje i przejęcia czy restrukturyzacja. Doświadczenie naszych CFO w różnorodnych projektach (nieruchomości, produkcja przemysłowa, budownictwo, telekomunikacja, energetyka, handel i inne) jest w takich przypadkach bezcenną skarbnicą wiedzy.

4. Firm rodzinnych,

które chcą wprowadzić najlepsze praktyki zarządzania finansami, zachowując jednocześnie swoją unikalną kulturę organizacyjną.

5. Firm doświadczających zawirowań

w bieżącym prowadzeniu biznesu lub będących w trudnej sytuacji finansowej, które mają determinację wyjścia na prostą. Dyrektor finansowy pomoże odzyskać rentowność i zrestrukturyzować stare zobowiązania, by nie obciążały bieżącej działalności.

6. Organizacji non-profit i instytucji publicznych,

które muszą efektywniej zarządzać swoimi zasobami finansowymi, często w obliczu skomplikowanych regulacji i ograniczeń budżetowych i prawnych.

CFO/Zewnętrzny Dyrektor Finansowy

– dlaczego warto?

Dostęp do eksperckiej wiedzy i bogatego doświadczenia. Nasi Dyrektorzy finansowi to zawodowcy z wieloletnim know-how w całym spektrum różnych przedsiębiorstw i indywidualnych biznesowych warunków poszczególnych branż.

Elastyczność wsparcia interim CFO. Możesz dostosować zakres i intensywność współpracy do aktualnych potrzeb Twojej firmy, co pozwala przetestować jej skuteczność w krótkim terminie. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz stałego wsparcia, czy pomocy przy konkretnym projekcie, dostosujemy zakres usługi do Twoich oczekiwań.

Współpraca z Zewnętrznym Dyrektorem Finansowym z Finker to również szansa na wprowadzenie do Twojej firmy najlepszych praktyk i innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania finansami. Podchodzimy do tego obszaru całościowo, proponując optymalizujące pracę rozwiązania jak OCR czy obieg dokumentów. Jesteśmy na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami w dziedzinie finansów, co pozwala nam skutecznie implementować efektywne strategie i narzędzia controllingowe niezbędne do ich realizacji.

FAQ

Jakie są główne obowiązki dyrektora finansowego na godziny w porównaniu do zatrudnionego na pełen etat?

Podstawową różnicą jest oczywiście czas poświęcany na realizację zadań, co jednak w przypadku firm z sektora MŚP przekłada się na bardziej efektywne wykorzystanie kompetencji Dyrektora Finansowego. Za realizacje podobnego zakresu zadań płaci się znacznie mnie, a sam model współpracy ma formę abonamentu z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Zewnętrzny Dyrektor Finansowy skupia się na wysokopoziomowych zadaniach podczas gdy pełnoetatowy DF realizuje w większości operacyjne zarządzanie finansami.

Jakich konkretnych rezultatów mogą oczekiwać firmy po kilku miesiącach współpracy?

Osiągnięte rezultaty na poziomach operacyjnym, finansowym i strategicznym zależą oczywiście od przyjętych priorytetów. Zasadniczo jest to poprawa płynności dzięki kontroli przepływów (zarządzanie należnościami i zobowiązaniami, prognozowaniu przepływów i zarządzaniu kapitałem obrotowym), budżetowanie i kontrola kosztów, usprawnienie procesu raportowania finansowego i niefinansowego (miesięczny pakiet raportowy, monitorowanie KPIs, analiza odchyleń budżetowych), poprawa relacji z bankami i instytucjami finansowymi (niższe koszty kredytów, gwarancji bankowych, ubezpieczeń), wdrożenie nowych systemów raportowania operacyjnego i finansowego (np. elektroniczny obieg dokumentów).

Jakie specyficzne cechy roli zewnętrznego dyrektora finansowego sprawiają, że może być to lepsze rozwiązanie dla mojej firmy?

To przede wszystkim elastyczność i skupienie na priorytetach, eksperckie doświadczenie i znajomość wielu branż. Obiektywizm i świeże spojrzenie na firmę, skupienie na wynikach i szybkim wdrażaniu zmian, dostęp do rozbudowanej sieci kontaktów, możliwość pracy w okresie przejściowym lub kryzysowym, skalowalność wsparcia finansowego, mniejsza biurokracja i zdolność do innowacji. Nie tylko finansowy ale również biznesowy transfer know-how.

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na zatrudnienie dyrektora finansowego na godziny?

Taki wybór dotyczy w szczególności startupów i firm z sektora MŚP. Przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju często potrzebują wsparcia strategicznego w zakresie finansów, ale nie mają wystarczających zasobów finansowych, by zatrudnić pełnoetatowego CFO.
Dotyczy to również sytuacji szybkiego wzrostu skali działalności, gdy właściciel nie ma już możliwości czasowych zarządzania finansami a informacje dostarczane przez księgowość nie są wystarczające dla prawidłowego zarządzania firmą.
Istotnym elementem decyzyjnym jest elastyczność kosztowa, firma płaci tylko za faktycznie przepracowane godziny, co pozwala na lepszą kontrolę wydatków w porównaniu do stałej pensji.
Zatrudnienie dyrektora finansowego na godziny pozwala firmom na elastyczność, oszczędności i dostęp do eksperckiej wiedzy wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna.

Jakie obszary finansowe obejmuje praca Dyrektora Finansowego na godziny?

Dyrektor finansowy na godziny może angażować się w szeroki zakres działań, od budżetowania i raportowania po zarządzanie przepływami pieniężnymi i ryzykiem. Jego rola jest często elastyczna i dostosowana do specyficznych potrzeb firmy, co pozwala skupić się na kluczowych obszarach wymagających uwagi w danym momencie. Priorytety ustalane są cyklicznie z Właścicielem/Zarządem.

Jak wygląda czasowy zakres współpracy z dyrektorem finansowym na godziny?

Wspólnie określamy formę współpracy i zaangażowania w ramach określonego wymiaru czasowego i wskazanych priorytetów. Możemy być dostępni w określonych dniach i godzinach lub planować z tygodniowym wyprzedzeniem harmonogramy pracy.

 

W jakich branżach macie największe doświadczenie?

Nasi Dyrektorzy Finansowi dysponują bardzo szerokim doświadczeniem branżowym, przykładowo w produkcji, handlu, nieruchomościach, budownictwie, energetyce, logistyce, finansach korporacyjnych czy startupach (przychody +150 mln złotych rocznie). Charakter pracy dyrektora finansowego pozwala mu każdego dnia nabywać nowe doświadczenia z różnych obszarów gospodarki, co umożliwia transfer dobrych praktyk i rozwiązań pomiędzy branżami.